Ekonomi

Almanya’nın Hindistan’dan petrol ürünleri ithalatı 12 kat arttı

Alman Federal İstatistik Ofisi’nin (Destatis) verilerine göre Hindistan’ın Almanya’ya ihracatı Ocak-Temmuz döneminde yüzde 1,7 artarak 8,7 milyar euroya ulaştı. Söz konusu bedelin 451 milyon euro’su petrol ürünleri alımlarından oluştu.

Geçtiğimiz yılın Ocak-Temmuz döneminde Hindistan’dan 37 milyon euro değerinde petrol ürünü ithal eden Almanya, bu yılın aynı döneminde ithalatını yaklaşık 12 kat artırdı.

Almanya’nın petrol ürünleri ithalatındaki artışın, Rusya’nın Ukrayna ile savaşa girmesi ve Hindistan’ın Rus petrolünün en önemli alıcılarından biri haline gelmesinin ardından Batı’nın uyguladığı yaptırımların ardından gelmesi dikkat çekicidir.

ABD ve AB’nin baskılarına rağmen Yeni Delhi hükümeti Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmadı ve Rusya’nın petrol ve diğer emtiaları indirimli satın alma teklifini kabul edebileceğini duyurdu.

Hindistan, Rus ham petrolünün en büyük alıcısı oldu

Hindistan Ticaret Bakanı Sunil Barthwal daha önce Hindistan’ın Rusya’dan büyük miktarda ham petrol satın aldığını ve söz konusu petrolü rafine edip sattığını bildirmişti.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın 19. ayı geride kalırken Hindistan, bu dönemde Rus ham petrolünün en büyük alıcısı haline geldi. Rusya, ham petrol ihracatının yüzde 90’ından fazlasını Hindistan ve Çin’e kaydırdı; Hindistan, ülkenin en büyük ham petrol tedarikçisi haline geldi.

Böylece Hindistan’ın Rusya’dan yıllık ortalama 2,5 milyar dolar olan ham petrol ithalatı son yılda 30 milyar doların üzerine çıktı.

AB’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Mayıs ayında AB’nin daha katı davranması ve Rus petrolünü rafine edip Avrupa’ya satan Hindistan’a yaptırım uygulaması gerektiğini belirtmişti.

Borell tepki gösterdi

Borrell, “Eğer Rus petrolüyle üretilen dizel veya benzin Hindistan’dan Avrupa’ya girerse bu kesinlikle yaptırımların atlanmasıdır ve üye devletlerin buna karşı önlem alması gerekir.”

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ise açıklamaya tepki göstererek, AB mevzuatı çerçevesinde Rus ham petrolünün Hindistan’da rafine edildikten sonra Rus malı olarak değerlendirilemeyeceğini ve AB yaptırımlarına tabi olamayacağını belirtti.

AB’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell de geri adım atarak Hindistan’ın Rus petrolü almasının yasal olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu