Ekonomi

Amasya Üniversitesi ile DOKAP’tan proje işbirliği

Amasya Üniversitesi ile Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalınma Yönetimi Başkanlığı (DOKAP) ortasında Suluova şartlarında yetiştirilebilen tıbbi ve aromatik bitkilerden endüstriyel yağ üretimi projesiyle ilgili işbirliği muahedesi imzalandı.

Anlaşmayı Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı ve DOKAP Lideri Hakan Gültekin imzaladı. İmza programında proje araştırmacısı Suluova MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin ile proje yürütücüsü Öğr. Gör. Arslan Say da yer aldı.

Lavanta yağının çıkartılması ve farklı alanlarda kullanılmasıyla ilgili kıymetli çalışma yürütüleceğini belirterek Amasya Üniversitesi’nin bu alanda adım atan birinci üniversite olduğuna değinen DOKAP Lideri Gültekin, “Bu proje bizim için şu yönüyle önemli 17 bitki ile ilgili illerimizde üretim odaklı çalışma yaptık. Ürettikten sonra da bu bitkilerin yağı, tozu ve bileşenleri ile ilgili bir sonucun olması lazım yani gıdada, kozmetikte, boyada birçok alanda kullanılıyor. Bunlar stratejik ürünlerdir” diye konuştu.

Bölgesel kalkınmada örgütlü ziraî ve yöresel eserlerin üretim, satış ile pazarlamasını destekleyerek kıymetli bir farklılık oluşturacaklarına inandığını vurgulayan Rektör Elmacı da, “Bölge şartlarında endüstriyel girişimli bir tıbbi aromatik bitki yağ çıkarımı yapılmasına imkan sunan bir merkez bulunmamaktadır. Ekstantif tarımın tersine intansif ziraî uygulamalarda mekanizasyon ve endüstrileşme hem üretici hem de ülke iktisadı açısından değerlidir. Global iklim değişikliğinin en büyük sonuçlarını tarım alanında görüyoruz. Bölgemizde alternatif eserlerin yetiştiriciliğinin başlaması bilhassa kırsal alanda yaşayan nüfusun gelirini ve ömür kalitesini güzelleştirecektir. Modernize ziraî bir yağ çıkarım merkezi bu manada da değerli bir adım olacaktır. Çıkartılacak yağın üreticilere teslimi esnasında kalite tahlillerinin üniversitemizce yapılması, saflık ve kalitesinin akredite edilmesi sonucu sertifikalandırılması üreticilerin daha yüksek seviyede gelir elde etmelerini sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Hazırlamakta oldukları üniversiteye ait lavanta üretim alanında çevrede yaşayan çiftçilere örnek olmayı ve özendirmeyi hedeflediklerine işaret eden Elmacı, “Projemizde ana gayemiz çiftçilerin daha yüksek gelir ve hayat kalitesine ulaşmaları için bölgede lavanta tarımını özendirmek, bunu yaparken bölge çiftçilerine üretim, ekim, bakım konusunda eğitimler vermek, gereksinim halinde toprak tahlillerini yaparak randımanın artırılması için yol gösterici rolü oynamaktır. Bu bağlamda bu protokolün Amasya’ya, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Öncelikle DOKAP Başkanı Hakan Gültekin’e, grubuna, üniversitemiz akademik ve idari işçisine teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı. – AMASYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu