Teknoloji

Apple, Yapay Zeka Sunucularına Milyarlarca Dolar Harcamaya Başlıyor: Hala Rakiplerine yetişemeyebilir

Yapay zekaya ilgi artarken teknoloji devleri de artıyor yatırımları artmaya devam ediyor. Bu şirketlerden biri de Apple’dır. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan deneyimli analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın yapay zeka teknolojilerini aradığını söyledi. çantanın ağzını açtımiddialar.

Ming-Chi Kuo’nun açıklamalarına göre Apple, yapay zeka teknolojileri için büyük ölçüde “zorunlu” olan sunuculara büyük miktarda para harcayacak. Hatta bu miktar yıl sonuna kadar artırılacak. 620 milyon dolar olarak kaydedilecektir. Gelecek yıl daha büyük miktarlar tartışılacak. Kuo, Apple’ın gelecek yıl sunucu açmayı planladığını söyledi 4,2 milyar dolarHarcayacağını söyledi.

Apple binlerce sunucu satın alacak

Kuo’nun analizine göre Apple, bu yılın geri kalanında 2.000 ila 3.000 arasında yeni sunucu satın alacak. Kuo ayrıca gelecek yıl satın alınacak sunucu sayısını da açıkladı 20.000’e ulaşabilir. belirtir. Apple şu anda sunucularında NVIDIA’nın “HGX H100” isimli 8 GPU’lu modelini kullanıyor ancak önümüzdeki yıl B100’ü kullanmaya başlayacak. Bu sunucuların her biri 250 bin dolarcivarında bir fiyata satılıyor.

Teknoloji şirketleri yapay zeka söz konusu olduğunda sanal sunucuları kullanıyor. kiralamak Kendi yollarına gidiyorlar. Apple’ın kendi yapay zeka sunucularını kurmasının nedeni olarak güvenlik ve gizlilik gösterilir. Bu yüzden şirket milyarlarca dolar harcamaktan çekinmiyor. Ancak Apple’ın harcayacağı para hayret verici olsa da Meta ve Microsoft gibi şirketlerin gerisinde kalıyor. Ming-Chi Kuo, Apple’ın rakiplerine yetişmek için her yıl birkaç milyar doları feda etmesi gerektiğini belirtti.

haberikizdere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu