Ekonomi

BBVA, sürdürülebilir faaliyetlere ayırdığı kaynağı 300 milyar Euro’ya çıkardı

Garanti BBVA’nın ana hissedarı BBVA, iklim krizi ve sürdürülebilir kalkınma stratejisi için belirlediği gayesi bir sefer daha artırarak 300 milyar Euro’ya çıkardı. BBVA, 2018-2025 aralığında sürdürülebilir faaliyetlere sağlayacağı 100 milyar Euro’yu geçen yıl 200 milyar Euro’ya çıkarmıştı. Son açıklanan artışla amacını 3 katına çıkaran BBVA, sürdürülebilir iş yatırımları kapsamında Eylül 2022’ye kadar 124 milyar Euro finansman sağladı. Bu finansmanın 78’i iklim krizi 22’si de kapsayıcı büyüme için kullanıldı.

BBVA Kümesi bünyesinde yer alan Garanti BBVA da bu taahhüde iklim kriziyle uğraş, düşük karbonlu iktisada geçiş ve kapsayıcı büyüme konusundaki öncü uygulamalarıyla katkıda bulunuyor. Yenilikçi eser ve hizmetlerle müşterilerinin daha sürdürülebilir iş modelleri benimsemelerine takviye vermeye devam eden Garanti BBVA, iklim kriziyle uğraş ve sürdürülebilir kalkınma için 2018-2025 yıllarında sürdürülebilir faaliyetlerin finansmanına toplam 150 milyar TL kaynak sağlamayı hedefliyor. Yenilenebilir güç finansmanının Türkiye’deki öncü bankalarından biri olarak, portföyünü yeni eser ve projelerle çeşitlendiren Garanti BBVA’nın 2022 yılında finanse ettiği yeşil projelerin büyük kısmını yenilenebilir güç ve pak ulaşım oluşturuyor. Bunun yanı sıra atık idaresi, yeşil borçlanma araçları, leasing tarafında tekrar yeşil eserler, pak üretim, çevreci konut, sürdürülebilir tarım, güç verimliliği, çevreci taşıt, su verimliliği ve altyapı temalarında finansman sağlayarak tesir alanını genişletiyor. Toplumsal finansmanda ise en büyük tesir alanını bayan girişimcilere sağlanan finansman oluşturuyor. Cinsiyet eşitliği ve bayanın güçlenmesi hedefiyle iş gücüne iştiraki teşvik edecek çalışmalara imza atan Banka, Bayan Teşebbüsçü Programı kapsamında bayan girişimcilere özel kredi takviyesi sunuyor.

BBVA İdare Şurası Lideri Carlos Torres Vila, “Sürdürülebilir faaliyetlerin finansmanı için 2025’e kadar dünya genelinde 275 trilyon dolar yatırım muhtaçlığı bulunuyor. Hasebiyle sürdürülebilirlik bir iş fırsatı haline geldi. Biz de çok süratli bir biçimde sürdürülebilir finansman sağlamaya başladık. Eylül 2022’de, 2018-2025 yılları için birinci maksadımız olan 100 milyar Euro finansmanın üzerine çıktık. Bu nedenle 2018-2025 devri gayemizi 3 katına çıkartarak sürdürülebilir faaliyetlerin finansmanına 300 milyar Euro ayırmaya karar verdik. Böylelikle Avrupa’da sürdürülebilir işler için en tezli gaye belirleyen banka olduk. Lakin daha da kıymetlisi stratejik önceliklerimizden biri haline gelen sürdürülebilirliği ne kadar önemsediğimizi somut biçimde gösteriyoruz. Yaşadığımız devirde pak enerjiyi desteklemek, iklim krizi ve eşitsizlikle çaba etmek için daha fazla gayret sarf etmek gerekiyor. Dünya; dijitalleşme, yeni baş dönüştürücü teknolojilerin varlığı ve karbonsuzlaştırma ekseninde süratle değişiyor. Bizim de bu değişimlere adapte olmamız gerekiyor.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu