Haber

BM Barış İçin Dinlerarası Dua Töreni Düzenledi

Birleşmiş Milletler(BM), manevi takvimde özel bir zaman olan Cuma günü, Hristiyanların Paskalya’yı kutladığı, Yahudilerin Fısıh Bayramı’nı, Müslümanların Ramazan’ı ve Sihlerin Vaisakhi’yi kutladığı bir zamanda, barış için din ortası bir dua düzenledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres açılış konuşmasında bugün barışa her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

SES (İngilizce): ANTONIO GUTERRES, BM Genel Sekreteri:

“Korkunç ayrılıkların olduğu bir zamanda, bugün ortak bir amaç için buradayız. Eşsiz bir anda, Hristiyanların Paskalya’yı, Yahudilerin Hamursuz Bayramı’nı ve Sihlerin Vaisakhi bayramını kutladıkları Ramazan’ın son Cuma gününün ortasına geliyoruz.

Takvim bile bir birlik ilanı gönderiyor: insanlar için birleşin, gezegenimiz için birleşin, barış için birleşin.

Bugün barışa her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Savaş ve çatışmalar yıkıma, yoksulluğa ve açlığa neden oluyor ve on milyonlarca insanı yerinden ediyor. İklim kaosu her yerde. Barışçıl ülkeler bile büyük eşitsizlikler ve siyasi kutuplaşmanın pençesinde.

Bugün, tüm inançların yenilendiği bu mübarek anda, yol gösterici yıldızımıza ve en ödüllendirici hedefimiz olan barışa kalplerimizi ve seslerimizi yükseltelim. İnsanlık ailesini birleştiren ortak inanca sımsıkı sarılalım. Topluluklar ve ülkeler olarak bir araya gelelim. Barış için dua edelim.”

Guterres’in sözlerini Budizm, Hristiyanlık, Hinduizm, İslam ve Sihizm inanç liderlerinin barış duaları izledi.

Etkinlik, Ziyaretçiler Meydanı’ndaki BM Genel Merkezi’nde, barışın muhtemelen en bilinen simgesi olan Düğümlü Kollar heykelinin önünde gerçekleştirildi.

xinhua Haberler Ajans muhabirleri BM Genel Merkezi’nden bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu