Ekonomi

Çin: “ABD, ülkemizin savunma politikasını çarpıtmaya çalışıyor”

Çin Savunma Bakanlığı, ABD’nin gerçekleri göz ardı ettiğini ve Çin’in savunma politikasını ve askeri stratejisini çarpıttığını belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde “2023 Çin Askeri ve Güvenlik Gelişme Raporu” adlı bir belge yayınlayarak Çin’in savunma politikasını ve askeri stratejisini kötü niyetli olarak yorumladı.

ABD, belgede üretilen “Çin askeri tehdidi” teorisini körükledi ve Çin’in nükleer, uzay ve siber alanlardaki askeri varlığını artıracağını öne sürerek Çin’in Tayvan’ın işlerine müdahale etmeye çalıştığını iddia etti. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, bu belgeye ilişkin bir açıklama yaptı.

Wu Qian, Çin barışçıl kalkınma ve öz savunma politikasına bağlı kalırken, ABD’nin savaş çığırtkanlığını dünyanın her köşesine yaydığını ve blok çatışmalarını ve askeri rekabeti körüklediğini, bunun da küresel güvenliğe ve küresel yönetişim sistemlerine ciddi şekilde zarar verdiğini vurguladı.

Askeri ilişkilerin Çin-ABD ikili ilişkilerinin önemli bir parçası olduğuna işaret eden Wu Qian, iki ülke orduları arasındaki mevcut tüm zorluklardan ve engellerden ABD’nin sorumlu olduğunu, özellikle ABD’nin sorumlu olduğunu söyledi. bir yandan güvenlik çıkarlarına zarar verecek girişimlerde bulunurken, diğer yandan krizi kontrol altına almaya çalışıyor. İhtiyacını dile getirdiğini ve bu durumun mantıksız olduğunu belirtti.

Wu Qian, ABD’nin son 20 yılda Çin’e karşı önyargılı tavrını sürdürdüğünü, her yıl yalan ve asılsız iddialarla dolu raporları tekrarladığını belirterek, ABD’nin bu eylemlerinin sadece iki ülkeye zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda Çin’i de yanılttığını söyledi. dünya kamuoyu. Wu, ABD’yi bu tür yalan ve iddialara derhal son vermeye, gerçekçi adımlar atmaya ve iki ülke orduları arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı bir şekilde gelişmesini teşvik etmeye davet etti.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu