Ekonomi

Çin ile İsviçre arasında serbest ticaret anlaşması

Çin Başbakanı Li Qiang, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu (WEF) toplantısına katılmak üzere İsviçre’ye yaptığı ziyarette, İsviçre Federal Konsey Lideri Viola Amherd ile bir araya geldi.

Toplantıda taraflar, mevcut serbest ticaret anlaşmasının güncellenmesi amacıyla başlattıkları ortak çalışmayı sonuçlandırma konusunda mutabakata vardı.

İsviçre hükümetinden toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, uzlaşmanın müzakerelerin başlatılması yönünde önemli bir adım olduğu belirtildi.

Çin ile İsviçre arasında 2013 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşması, “Pekin’in kıta Avrupası’ndaki bir ülkeyle imzaladığı bu türden ilk anlaşmaydı.”

Toplantıda, tarafların dışişleri bakanlıkları arasındaki diyalog sürecini sürdürme konusunda mutabakata vardığı, ikili müzakerelerin konuları arasında kalkınma işbirliği, arabuluculuk ve insan haklarının yer alacağı belirtildi.

Finans, enerji ve eğitim politikalarında çalışma kümeleri oluşturulacak

Finans, güç ve eğitim politikaları alanlarında çalışma kümeleri oluşturulacağı, bilim, göç, işçi hakları, istihdam, fikri mülkiyet, sağlık ve çevre alanlarında ikili diyalog mekanizmaları oluşturulacağı kaydedildi.

Öte yandan Çin’in tek taraflı vize muafiyeti programına İsviçre’yi de dahil edeceği açıklandı. Pekin yönetimi; Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya, İspanya ve Malezya’nın da aralarında bulunduğu 6 ülkenin vatandaşlarına tek taraflı olarak bir yıl süreyle 15 gün vizesiz giriş hakkı tanıyacağını duyurdu.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in 2016 yılında İsviçre’ye yaptığı ziyarette iki ülke, aralarındaki bağlantıyı “yenilikçi bir işbirliği ortaklığı” olarak tanımlamıştı.

bahcelievler-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu