Haber

Çin’in Yunnan Eyaletinden Kadim Çay Ağaçlarının Korunmasına İlişkin Yeni Yönetmelik

Geleneksel Çin çay demleme teknikleri, 2022’de UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine dahil edildi.

Hava fotoğrafı, Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaletinin Lincang kentine bağlı Cangyuan Wa Özerk İlçesinde bulutlarla kaplı bir çay tarlasını gösteriyor, 9 Aralık 2022. (Fotoğraf: Jiang Wenyao/Xinhua)

KUNMING, 28 Şubat (Xinhua) — Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaletinde, son zamanlarda yaşlı çay ağaçlarını korumayı amaçlayan bir dizi düzenleme başlatıldı. Yerel makamlardan yapılan açıklamaya göre, yönetmelik 1 Mart’tan itibaren yürürlüğe girecek.

Yunnan Eyaleti Halk Kongresi Daimi Komitesi tarafından Pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında, yabani çay ağaçlarının korunması, yönetimi, araştırılması ve kullanımının çeşitli yönlerini ele alan toplam 30 yönetmeliğin yürürlüğe girdiği açıklandı. 100 yaşın üzerinde ekili çay ağaçları.

Söz konusu düzenlemeler, eski çay gen kaynaklarının tam döngü bilimsel savunmasını, büyüme yönetimini, çevre korumayı, ağaçların nakledilmesini, sömürülmesini ve yok edilmesini içeriyor.

Önemli bir çay üretim bölgesi olan Yunnan, birçok antik çay ağacı kaynağına sahiptir. Ön araştırmalar, eyalet genelinde yaklaşık 20 milyon eski çay ağacı olduğunu gösteriyor.

Çay, eski çağlardan beri insanların onu yetiştirmesi, hasat etmesi, işlemesi ve tadının tadını çıkarması ile Çin kültürünün ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Çin’de altı farklı çay kategorisi vardır: yeşil, sarı, koyu, beyaz, kokulu ve siyah. Çin’de ayrıca çiçek kokulu çaylar gibi yeniden işlenmiş çay çeşitleri de dahil olmak üzere 2.000’den fazla çay eseri bulunmaktadır.

bozovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu