Yaşam

Çok Sık Temizlediğimiz ve Bilinçsizce Hayatına Son Verdiğimiz 9 Şey!

Temizlik, çevremizi kir ve mikroplardan arındırmak için yaptığımız bir faaliyettir. Pek çok kişi temizlik yaparken kendini terapide sayar ve hemen hemen her gün düzenli olarak temizlik yaparken, bazı kişiler için temizlik pek keyifli bir aktivite değildir.

Şartlar ne olursa olsun temizlik şarttır. Ancak bazı durumlarda temizlik yarardan çok zarara neden olabilir. Bazı eşyalar çok sık temizlenmemelidir. Bu temizleme işlemi yapılarında geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

İlgili Makaleler

Havlulardan sobalara, kot pantolonlardan döküm tavalara kadar pek çok eşya çok sık temizlenmemesi gereken şeyler arasında yer alıyor. İşte uzun süreli kullanımlarda optimum performansla çok sık temizlememeniz gereken 9 şey…

SIK TEMİZLEDİĞİNİZ ANCAK GERÇEKTEN TEMİZLEMEMENİZ GEREKEN 9 ŞEY

  • HavluSıklıkla kullandığımız havluları her duştan sonra yıkamak yanlış değildir. Bu yıkamalar sonucunda havlular yavaş yavaş su emme özelliğini kaybeder ve emiciliği azalmaya başlar. Havlunuz kirli değil de duştan sonra ıslanmışsa, iyice kurutup bir iki hafta kullanabilirsiniz. Çok sık temizlenmemesi gerekenler arasında yer alan havlular, her kullanımdan sonra mutlaka açık havada kurutulmalıdır.

  • Ahşap mobilyaÇok sık temizlenmemesi gereken şeylerden biri de ahşap mobilyalardır. Ahşap mobilyaların cilasını kaybetmesini önlemek için kullanılan balmumu bazlı spreyler, mobilya üzerinde yağlı bir tabaka oluşturarak sık kullanıldığında daha fazla kir ve toz çeker. Bu nedenle ahşap mobilyaları çok sık temizlememeye dikkat edin. Temizleyecekseniz en iyi seçenek kuru bir mikrofiber bezle yapmak olacaktır.

  • Dökme Demir TavalarMuhtemelen dökme demir tavaları her kullanımdan sonra bulaşık deterjanıyla iyice yıkıyorsunuzdur. Dökme demir tavaları yıkamak büyük bir hatadır. Çünkü bulaşık deterjanı döküm tavaların kaplamasına zarar vererek daha çabuk bozulmasına neden olur.

Çok sık temizlenmemesi gerekenler arasında yer alan dökme demir tavaların temizliğinde kaba tuz ve sudan oluşan solüsyonu kullanabilirsiniz. Dökme demir tavalar için özel bir bez veya fırça da kullanabilirsiniz. Çok sık temizlenmemesi gereken döküm tavaları yıkadıktan sonra mutlaka iyice kurutmalısınız. İçerisinde bırakılan bir damla su bile paslanmasına neden olabilir.

  • AynalarÇok sık temizlenmemesi gereken bir diğer şey ise aynalardır. Ayna gibi cam yüzeyleri temizlemek için üretilen temizleyiciler bir süre sonra yüzeyde leke bırakabilmektedir. Aynaların temiz kalması için haftada bir kez temizlenmesi yeterli olacaktır.

Çok sık temizlenmemesi gereken aynaları yumuşak bir bez ve su ile gönül rahatlığıyla temizleyebilirsiniz. Bu sayede ayna yüzeyine olası zararların önüne geçmiş olursunuz.

  • ŞömineHemen her gün kullandığımız sobalarda çok sık temizlenmemesi gerekenler arasında yer alır. Yiyecekler pişirme sırasında ocak yüzeyiyle doğrudan temas etmez. Ortamın yüksek sıcaklığı da mikropların yaşamasına izin vermiyor.

Çok kirli olmadığı sürece ayda bir kez sobalar için üretilmiş bir temizlik ürünü ve yumuşak bir sünger ile sobaları temizleyebilirsiniz.

  • Yünlü GiysilerÇok sık temizlenmemesi gereken şeylerden biri de yünlü giysilerdir. Yünlü giysilerin çok sık yıkanması, bunların deforme olmasına, çekmesine ve zamanla kumaşın zarar görmesine neden olur. Bu nedenle yünlü kıyafetlerinizi giymeden önce altına atlet giyerek temiz tutabilirsiniz.

  • KotÇok sık temizlenmemesi gereken şeylerden biri de kot pantolonlardır. Çok sık yıkamak kot pantolonunuzun renk kaybına neden olacaktır. Üreticiler kot pantolonların yalnızca 6 ayda bir yıkanması gerektiğini belirtiyor. Her ne kadar yıkamadan o kadar uzun süre dayanamasak da 4-5 kullanımdan sonra yıkamak daha doğru olacaktır.

  • pijamaÇok sık temizlenmemesi gereken bir diğer giyim eşyası ise pijamalardır. Pijamaların yıkanma sıklığı uyku sırasında yaşanan terlemeye ve kullanım durumuna göre değişmekle birlikte haftada bir kez yıkamak en doğrusudur. Pijamalarınızı daha temiz tutmak için yatmadan önce duş alarak giyebilirsiniz.

  • Cep telefonuCep telefonları gün boyu elimizde olan ve aslında en fazla bakteriye ev sahipliği yapan ortamlardan biridir. Çok sık temizlenmemesi gerekenler arasında yer alsa da cep telefonunuzu haftada bir antibakteriyel mendille temizleyebilirsiniz. Bunun dışında kir ve bakteri temasını en aza indirmek için telefonunuza dokunmadan önce mümkün olduğunca ellerinizi yıkayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu