Yaşam

Darphanenin 2,5 TL’lik madeni para basacağı iddia ediliyor: İşte İlk Bilgiler

Son birkaç yıldır hayatımızı derinden etkileyen enflasyon belası, günlük hayatımızda da bazı değişikliklere yol açtı. Örneğin, insanların küçük de olsa bir şeyler almamıza yardım ettiği bir dönem vardı. paralar , artık işe yaramaz. Aslında bu konuyla ilgili zaman zaman bazı gelişmeler de yaşanıyor. Hükümetin yeni madeni paralar çıkaracağı iddia edildi. Ancak bu konuda somut bir gelişme yok olmadı.

Şimdi yine benzer bir gelişmeyle karşı karşıyayız. Bu sefer de madeni para 2,5 TL Öyle olduğu iddia edildi. Edinilen bilgiye göre Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, 2,5 TL’lik madeni para için tüm çalışmaları tamamladı. Artık bu konuda söz sahibi olan yalnızca Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. imzalamakBeklemek.

İlgili Makaleler

Madeni para: 2,5 TL, geçmişte kullanıldı

Bugün 60’lı yaşlarındaki vatandaşlar aslında 2,5 TL’lik parayı biliyor. Bu para 1960 yılındaTedavüle girdi ve 1989 yılına kadar kullanıldı. O dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle “işlevsiz hale gelen” 2,5 TL tedavülden kaldırıldı ve bir daha kullanılmadı.

Edinilen bilgiye göre, aslında Darphane 2 TL Madeni para basmak istiyordu ancak Erdoğan bunun yerine 2,5 TL’lik madeni para basılmasını istedi ve yetkililer bu yönde çalıştı. Diğer taraftan; Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel olarak basılan 5 TL’deki Atatürk görseli aslında 2,5 TL. planlanmış da konuşuluyor. Darphane yetkilileri önceki tasarımı temel alarak yeni bir tasarım çalışması yapacak.

haberkarasu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu