Haber

Erdoğan: Otoyol ve köprü hizmetlerinde yıl boyunca fiyat artışı olmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından; Otoyol ve köprü hizmetlerinde yıl boyunca fiyat artışı olmayacak” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından Erdoğan açıklama yaptı. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“EYT ÜZERİNDEKİ ÇALIŞMAYI YAKINDA KURULUMUZUN DEĞERLENDİRMELERİNE SUNUYORUZ”

“EYT ile ilgili çalışmaları en kısa zamanda Meclisimizin takdirine sunuyoruz. Gençlerimizin istihdamına katkı sağlamak amacıyla 6 bakanlığımızın ortak çalışmasıyla başlattığımız 1 Milyon Yazılımcı Projemizin ilk etabını tamamladık. Devam eden ilgi nedeniyle programları daha da güçlendirme kararı aldık.

“KARAYOLU VE KÖPRÜ HİZMETLERİ ÜCRETLERİ YIL İÇİNDE TESADÜF OLARAK ARTIŞ OLMAYACAKTIR”

Bu vesileyle bir müjde vermek istiyorum. Otoyol ve köprü hizmet bedellerinde yıl boyunca rastgele bir artış olmayacak. Bilindiği üzere çoğu kamu-özel ortaklığı modeliyle hayata geçirilen ulaşım projelerimiz planlama ve yatırım aşamasındayken birileri iftira, iftira ve çamur kullanarak engellemeye çalıştı. Ancak bu model sayesinde birçok projeyi kamu bütçesine yük olmadan hızlı bir şekilde hayata geçirme imkanı bulduk. Garanti düzeyine ulaşana kadar katkı sağladığımız tüm projelerimiz artık hazinemiz için değerli bir gelir kaynağına dönüşüyor.

“KAMU ÖZEL ORTAKLIĞI YATIRIMLARINDAN ÜLKEMİZE ÇOK DAHA BÜYÜK KAZANÇ YAZACAĞIZ”

Yatırıma, üretime, turizme ve çevreye katkılarıyla hesapladığımızda Osmangazi Köprüsü için yaklaşık 10 milyar dolar, İstanbul-İzmir Otoyolu için 29 milyar dolar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 5 milyar dolar, 7 milyar dolar civarında milli gelirimiz var. Avrasya Tüneli için milyar dolar, İstanbul Havalimanı için 80 milyar dolar. milyar dolar katkıda bulundu. Diğer projelerimizin her biri bölgelerine ve ülkemize önemli tasarruflar sağlamaya, ekonomik değer üretmeye ve insanımızın hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. 200 milyar dolarlık yatırımla ülkemizin ulaşım altyapısı sorununu çözdük. Kamu-özel iştirak yatırımlarında çok daha büyük karlar elde edeceğiz.

“EK GÖSTERGE YÖNETMELİĞİNİ TBMM’YE SUNUYORUZ”

Bakanlıklarımızın 2022 faaliyetlerini ve 2023 planlarımızı sizlere sundum. Geçen yıl personel ve patron temsilcilerinin katılımıyla bu yıl 8 bin 507 lira olarak uygulayacağımız taban fiyatla sadece çalışanlarımızı enflasyona karşı bastırmak değil, istihdamı da savunmak konusunda kararlıyız. Asgari fiyat tabanını 400 liraya çıkararak değerli bir adım daha attık. Kamu çalışanları ve emeklilerin uzun süredir beklediği Ek Gösterge yönetmeliğini TBMM’ye sunduk.

“95 BİN BAŞVURİYE DESTEK VERTİK”

Engelliden yaşlıya, çocuktan kadına her departmana destek olduk ve kimsenin kendini yalnız hissetmemesi için çalıştık. Devletin yetimlerin şahsı olduğunu sosyal hizmet yelpazemizi genişleterek göstermeye çalışıyoruz. 2022 yılında sosyal yardım harcamalarımızın toplam bedeli 578 milyar liraya ulaştı. Elektrik yardımının kapsamını genişleterek 2,8 milyon haneye elektrik yardımına başladık ve akaryakıt yardımını ekledik. 1,6 milyon haneye ulaşarak verilen hizmetlerin vatandaşlarımızın keder ve ızdırabına etkisini gördük. Yine yapılandırdığımız sosyal hizmet merkezi sayımızı 397’ye çıkardık. İletişimden hukuka, medyadan sağlığa 3,3 milyon kişiye eğitim verdik. Aile danışmanlığı hizmetlerimiz kapsamında 95.000 başvuru sahibine destek sağladık.

“31,2 MİLYON İSTİHDAM İLE EKONOMİK PROGRAMIMIZIN BAŞARISINI KANITLADIK”

Latin Amerika’dan Avrupa’ya, Asya’dan Balkanlar’a 37 devlet ve hükümet liderini ziyaret ettik. 27 ülke gezdik. Türk Devletleri Teşkilatı 8. zirvesine ev sahipliği yaptık. Toplam 275 ikili görüşme ve resepsiyon gerçekleştirdik. Montrö Sözleşmesi’ni titizlikle uygulayarak gerilimin Karadeniz’e sıçramasını ve daha fazla tırmanmasını engelledik. Tarafları İstanbul Antalya’da buluşturduk. İstanbul Tahıl Mutabakatını hayata geçirerek 17 milyon ton tahılı dünya pazarlarına ulaştırdık. 31,2 milyon ile tarihimizin en yüksek istihdamına sahip ekonomik programımızın başarısını kanıtladık. İhracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Emtia fiyatlarındaki keskin artışlar nedeniyle cari işlemler açığındaki artışın farkındayız. Kendi güç kaynaklarımızı seferber ederek bu süreci tersine çevirecek adımlar atıyoruz. Önümüzdeki aylarda hep enflasyonun düştüğünü göreceğiz. Mali disiplinden taviz vermedik.

“BEKLEDİĞİMİZ VERGİ MİKTARI 279 MİLYAR LİRA”

Vatandaşlarımızı enflasyondan korumak için vergi indirimlerine, sübvansiyonlara ve ek matrahlara rağmen bütçe açığının milli gelire oranını öngördüğümüz seviyenin altında tutabiliriz. Yıl içinde ücretliler için yaptığımız iyileştirmelerin bir kısmı Hazine tarafından vergi indirimleri ve taban ödemelerle karşılanmıştır. 279 milyar lira vazgeçtiğimiz vergi bedeli. 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya varan borcunu icra sıkıntısını çözmek için Hazine olarak üstlendik. Hem kayıt dışı ekonomi hem de fahiş fiyat artışları ile çaba için 1 milyondan fazla denetim yaptık. Tarım segmentini güçlendirmek için ek sütunları devrettik. Faiz oranlarındaki indirimlerle iç borçlanma maliyetini yüzde 10,7’ye indirdik ve ortalama vadeyi 70 aya çıkardık.

“TOGG’A DESTEK OLMAK GEREKİRSE HALK ALIMINI GARANTİ EDECEĞİZ”

Bireysel emeklilik sistemine devlet katkısını yüzde 30’a çıkardık. KOBİ’lere verdiğimiz desteğin en somut örneği kullanılan kredi hacminin dört katına çıkarılmasıdır. Hazine destekli kefalet sistemi ile ek kredi imkânı yarattık. Kurumlar vergisi oranını yüzde 1’e indirerek ihracata ve üretime destek sağladık. Bu yıl ekonomide yıllık ortalama 1 milyon istihdam artışı ile yolumuza devam edeceğiz. Dünya ticaretinden payımızı artırarak ihracatımızı katlanarak artıracağız. Mevcut fazla hedefimize ulaşmak için başta enerji olmak üzere her alandaki hedeflerimizi kullanacağız. Gerekirse TOGG’a destek için kamu alım garantisi vereceğiz.

“BREZİLYA’DAKİ ŞİDDET OLAYLARINI ONAYLIYORUZ”

Brezilya’da yapılan seçimlerde meşru olarak devlet başkanlığını üstlenen Sayın Lula’ya yönelik şiddeti kınıyoruz. TBMM’nin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın, Yargıtay binasının baskısına kadar varan bu eylemlerin demokraside yeri olmadığına inanıyoruz.”

sultanhani-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu