Haber

Hollanda ve Japonya’nın çipli makinelerin Çin’e ihracatını sınırlamak için ABD ile anlaştığı iddiası

Japonya ve Hollanda’nın Çin’e gelişmiş çip imalat makineleri ihracatını durdurmak için ABD ile anlaşmaya vardığı iddia edildi.

Associated Press (AP) ajansının anlaşmaya yakın bir kaynağa dayandırdığı habere göre Japonya, ABD ve Hollanda şimdi de resmi olmayan bir anlaşmaya vardı.

Söz konusu anlaşma kapsamında Hollanda ve Japonya, gelişmiş çip üretim makinelerinin Çin’e ihracatını sınırlama konusunda ABD ile anlaştı.

AP haberinde, tarafların anlaşmayı kamuoyuna açıklayacağı tarihin belirsiz olduğu belirtilirken, Beyaz Saray’ın anlaşmayla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadığı kaydedildi.

Japon basın kuruluşu Nikkei Asia’nın piyasa kaynaklarına dayandırdığı haberde, Beyaz Saray, Hollanda Dışişleri Bakanlığı ve Japonya Sanayi Bakanlığı Sözcüsü’nün anlaşma hakkında yorum yapmadığı belirtildi.

Beyaz Saray, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan liderliğinde Washington’da düzenlenen ve gelişen teknolojilerin güvenliğinin ele alındığı toplantıya daha önce Hollanda ve Japonya’dan yetkililerin katılacağını duyurmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, bu ay Beyaz Saray’da Japonya Başbakanı Kishida Fumio ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte’yi ağırladı.

haber-sile.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu