Haber

İnan Akgün Alp, Bakan Vedat Işıkhan’a: “Kars İl ve İlçelerinde işsizlik sorununun çözümü için son 20 yılda yaptığınız yatırımlar nelerdir?”

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ve özellikle Kars’ta kaç işsiz vatandaşımız var? Kars ilindeki işsizlik sorununu çözmek için yaptığınız yatırımlar nelerdir?” ve son 20 yılda ilçeler?” “Doğu Anadolu’da ve özellikle Kars ilinde genç işsiz sayısı nedir? Doğu Anadolu Bölgesi ve Kars’ta genç işsizliğini önlemek için ne tür politikalar geliştiriliyor?” O sordu.

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’ta işsizlik ve işsizlik konusunda bölgeler arası eşitsizliği Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Alp, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yanıtlaması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi sundu.

Alp, soru önergesinin gerekçesinde şunları söyledi:

“CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA ÜLKEMİZDE MİLYONLARCA İNSAN İŞSİZ”

“Ülkemizde giderek artan hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı ve yoksulluk, yıllardır izlenen politikaların sonucudur. Ne yazık ki ülkeyi 21 yıldır yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde işsizlik de en büyük sorunlardan biri olmuştur. Ülkemizin en temel sorunlarıdır. Ekonomide izlenen politika ve uygulamalar işsizliği artırmakta, yoksulluğu yaymakta ve gelir eşitsizliğini artırmaktadır.” Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizde milyonlarca insan işsizdir. Ancak Anayasamıza göre çalışmak herkesin hakkı ve görevi olup, devlet çalışanların yaşam standartlarını yükseltmeyi, çalışma yaşamını iyileştirmek için çalışanları ve işsizleri korumayı, çalışmayı desteklemeyi, toplumsal bir ortam yaratmayı amaçlamaktadır. ekonomik ortamın işsizliğin önlenmesine elverişli olması ve barışın sağlanması için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür.

“DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGELERİMİZDE DİĞER BÖLGELERİMİZE GÖRE İŞSİZLİK ORANLARI YÜKSEKTİR”

Veriler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizin diğer bölgelerimize göre yüksek işsizlik oranlarına sahip olduğunu gösteriyor. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin 2022 yılında yayınladığı ‘Büyük Eşitsizlik ve Bölgesel İşsizlikte Çarpıcı Gelişmeler’ başlıklı çalışma, bölgeleri işsizlik ve istihdam performansı açısından karşılaştıran bir rapor içeriyor. Raporda yayımlanan önemli bulgulardan biri şöyle; Tarım dışı işsizlikte en çarpıcı artış Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır’da görülüyor. Bu bölgede tarım dışı işsizlik çok hızlı artıyor. Tarım dışı işsizlik oranı üç yılda 14,3 puan artarak yüzde 10,5’ten yüzde 24,8’e yükseldi. Tarım dışı istihdam oranlarının oldukça düşük olduğu bölgenin tamamı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 verilerine göre Doğu Anadolu illeri Van, Hakkari, Muş ve Bitlis işsizlik oranının en yüksek olduğu iller oldu.

“DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE İÇ GÖÇ HAREKETİ DEVAM EDİYOR”

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ve oy Benim bölgem olan Kars’tan iç göç devam ediyor. Uzmanlar göçün başlıca sebepleri arasında ekonomi ve işsizliğin olduğunu belirtiyor. “Maddi sıkıntılar nedeniyle büyük şehirlere göç etmek zorunda kalan Karslılar, doğdukları kentteki yatırım, teşvik, istihdam, eğitim ve sağlık politikalarının yeterli olmadığını, bu nedenle göç etmek zorunda kaldıklarını belirtiyor.”

Alp’in Bakan Işıkhan’a sorduğu sorular şöyle:

KARS İL VE İLÇELERİNDE SON 20 YILDA İŞSİZLİK SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN YAPILAN YATIRIMLAR NELERDİR?

“Teklif tarihi itibarıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, özellikle de Kars’ta kaç işsiz vatandaşımız var? Cinsiyet ve yaş gruplarına göre dağılım nasıl? İşsizlik sorununun çözümü için yaptığınız yatırımlar neler? Kars il ve ilçelerinde son 20 yılda sulama ve tarım, ulaştırma, enerji, sağlık, çevre ve eğitim alanlarında yapılan her bir yatırımın maliyeti nedir? Hükümetinizin yakın gelecekte yapacağı çalışmalar var mı? Doğu Anadolu Bölgesi’nde ve özellikle Kars’ta yeni iş alanları açılmasına yönelik çalışmalar Kars ili ve ilçelerinde son beş yılda İŞKUR’a başvuran, işe başlayan ve çalışmaya başlamayan kişi sayısı nedir? Bu kişilerin yaş ve cinsiyet dağılımı?

DOĞU ANADOLU VE ÖZELLİKLE KARS İLİNDE GENÇ İŞSİZ SAYISI NE KADAR?

Kars il ve ilçelerinde son beş yılda işsizlik sigortasına başvuran ve yararlanan kişi sayısı nedir? Son beş yılda kaç kişi işsizlik fonundan kesinti yaptı? İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 2023 yılında yapılan harcamalar arasında istihdama yönelik proje ve teşvikler nelerdir? Kars ilimiz bunlardan hangisinden yararlandı? Doğu Anadolu’da ve özellikle Kars ilinde genç işsiz sayısı nedir? Kars ilinin de içinde bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi’nde işsizlik sorunu genç nüfusu nasıl etkiliyor? Doğu Anadolu Bölgesi ve Kars’ta genç işsizliğin önlenmesi için hangi politikalar geliştiriliyor? Gençlerin işsizlik sorunuyla başa çıkmalarına yardımcı olmak için ne gibi önlemler alınıyor? “Daha fazla vatandaşın işsizlik sigortasından faydalanması için bir çalışmanız var mı?”

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu