Haber

İTÜ Öğrencileri NASA İnsanlı Keşif Aracı Yarışmasına Kabul Edildi

Yüksek Öğrenim Heyet Lideri Erol Özvar, NASA’nın düzenlediği uluslararası İnsan Keşif Roverı Yarışması’na kabul edilen ilk Türk ekibi olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinin oluşturduğu “Bellatrix Uzay Ekibi” ile bir araya geldi.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre, 18-20 Nisan tarihlerinde NASA’nın ev sahipliğinde düzenlenecek yarışmada öğrencilerin insan gücüyle çalışan araç tasarlayıp üretmeleri bekleniyor.

Aracı kullanacak iki pilot, Ay ve Mars simülasyonlarında belirlenen parkurda 10 engeli aşarak 5 görevi tamamlamaya çalışacak.

YÖK Başkanı Erol Özvar, İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve NASA’nın 30 yıldır düzenlediği yarışmaya kabul edilen ilk Türk takımını oluşturan öğrenciler İTÜ’de buluştu.

Öğrencileri tebrik eden ve başarılar dileyen Özvar, “Bu tür çalışmaların devamlılığı önemli. İş burada kalmamalı. Sadece bir etkinliğe, yarışmaya katılmak yeterli değil. Çalışmaya yön vermek çok önemli. Daha uzun vadeli sonuçlar doğuracak bir yol. Sizlerden beklentimiz yüksek.” sözlerini kullandı.

Öğrenciyken bu tür çalışmalara katılmanın değerli deneyimler ve kazanımlar sağlayacağına işaret eden Özvar, çalışmalar sırasında aşılması gereken zorlukların elde edilecek başarının değerini artıracağını vurguladı. Girişimciliğin değerini anlatan Özvar, öğrencilerden mezun olduktan sonra da üniversiteyle iletişimlerini sürdürmelerini istedi.

“Alper Gezeravcı yolumuzu aydınlattı”

Bellatrix Uzay Takımı kaptanlarından Muhammed Şükrü Açıkbaş, ekip olarak bu yarışmaya kabul edilmekten gurur duyduklarını belirterek, “Uzaya giden ilk Türk astronot Alper Gezeravcı yolumuzu aydınlattı.” Şu şekilde konuştu:

NASA’nın kapsamlı bir uzay ekosisteminin nasıl oluşturulabileceğini araştırdığını belirten Açıkbaş, “Tüm yaz dönemini bu işe adadık, yoğun bir şekilde çalıştık ve kabul alan ilk Türk ekibi olduk.” söz konusu.

Deprem bölgelerindeki çocuklara eğitim verecekler

Takımın diğer kaptanı Sadig Safarov ise NASA’nın yarışma kuralları gereği 250 kişilik eğitim talep ettiğini kaydederek, sosyal sorumluluk projesi olarak deprem bölgesindeki çocuklara eğitim vereceklerini belirtti.

Ekip üyelerinden Hatice Alım, pedal sistemiyle çalışan bir araç tasarladıklarını anlatarak, “Artık tasarım aşamasının sonuna geldik, üretim aşamasına geçeceğiz. Yaklaşık 2 adet aracımız var.” Yarışmaya aylar kaldı, 1 ay içerisinde üretimi bitirmeyi hedefliyoruz.” sözlerini kullandı.

Ekip üyeleri Abdullah Kılıç, Beyza Parıltı Çakmak ve Naz Özkan da çalışmaları hakkında bilgi verdi.

akkislaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu