Teknoloji

Microsoft’ta Kafalar Karışık: Desteği Sonlandırılacak Olan Windows 10’a Beta Programı Açılıyor

Microsoft’tan gelen açıklamalardan bildiğimiz üzere Windows 10 için sunulan destek Ekim 2025’te sonlandırılacak. Yine de teknoloji devi, işletim sistemine sunduğu desteği sonlandırmadan önce sıkı bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Windows 10 zaten Copilot yapay zekâ aracı desteği almaya başlamıştı. Şimdi de işletim sisteminin beta programı yeniden başlatılıyor. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Microsoft ekibi, “Windows 10’a ihtiyaç duyulan yeni özellikler ve daha fazla iyileştirme getirmek için, Windows Insider’larla aktif özellik geliştirmesi yapabileceğimiz bir yere ihtiyacımız var,” ifadesini kullandı. Bu amaçla Windows 10 için Windows Insider Beta kanalı yeniden açıldı. 

Hangi özelliklerin test edileceği henüz bilinmiyor

Microsoft henüz Windows 10’a getireceği ek özellikler hakkında bir açıklamada bulunmadı. Öte yandan açıklamada dikkat çeken bir başka nokta ise Windows 10 beta programına rağmen işletim sisteminin 14 Ekim 2025’te sonlandırılacağını gösteriyor. Geçen yıl yapılan açıklamalarda Windows 10 için resmî olarak büyük güncelleme gelmeyeceği belirtiliyor. 

Ekim 2025’ten sonra Windows 10 kullanan tüketiciler teknik olarak desteklerini kaybetmeyecekler ancak bu güncellemeleri almak ücretli olacak. Bir yıllık güvenlik güncellemeleri cihaz başına 61 dolar olacak. Güncelleme ücretleri her yıl 2 katına artarak ilerleyecek. Öte yandan Microsoft, Windows 11’i Windows 10 kadar popüler hâle getiremedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu