Ekonomi

Moody’s İtalya’nın kredi notu görünümünü durağana yükseltti

YENİ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İtalya’nın “Baa3” olan kredi notunu doğruladı ve not görünümünü “negatif”ten “durağan”a revize etti.

Moody’s’ten yapılan açıklamada, İtalya’nın yerli ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunun “Baa3” olarak teyit edildiği bildirildi.

Açıklamada, not görünümünün negatiften durağana değiştirildiği belirtilirken, görünümdeki artışın İtalya’nın ekonomik gücünü, bankacılık sektörünün sağlığını ve hükümetin borcuna ilişkin beklentilerin istikrara kavuşmasını yansıttığı belirtildi. dinamikler.

Açıklamada, hükümetin attığı güçlü politika adımları nedeniyle elektrik arzına yönelik risklerin azaldığına dikkat çekilirken, Moody’s’in bankacılık sektöründe sürdürülmesini beklediği iyileşmelerin döngüsel ekonomik büyümeyi desteklediği vurgulandı.

Açıklamada, önümüzdeki birkaç yıldaki sürdürülebilir gayri safi yurt içi hasıla büyümesinin ülkenin mali gücündeki bozulma riskini azalttığı, kredi notunun onaylanmasının İtalya’nın güçlü imalat sektörünün de aralarında bulunduğu önemli ekonomik güçler tarafından desteklendiği kaydedildi. Hanehalkı zenginliği ve özel sektörün düşük borçluluğu.

Açıklamada, İtalyan ekonomisinin sürdürülebilir bir şekilde daha güçlü bir oranda büyüyebileceğine dair kanıtların bulunması durumunda kredi notunun yükseltilmesi yönünde baskı olabileceği, ülkenin ekonomik ve finansal gücünde önemli bir zayıflama öngörülüyorsa Moody’s’in İtalya’nın notunu düşürebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu