Yaşam

NASA, Cadılar Bayramına Özel Jüpiter’in Ürkütücü Yüzüyle Fotoğraf Paylaştı

Juno görevi sırasında NASA’nın Jüpiter’in gizemli atmosferinde yakaladığı bir kare, gözlerinize inanamayacağınız bir kozmik cadı ziyafeti sunuyor. Bu etkileyici görüntü Cadılar Bayramı ve Picasso’nun doğum günü olan 25 Ekim’de paylaşıldı. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: bir

NASA’nın Juno misyonu kapsamında Jüpiter’in kuzeyinde çekilen bir fotoğraf, Cadılar Bayramı temasıyla dikkat çekiyor.

Bu fotoğraf Juno uzay aracının 54. uçuşu sırasında gezegenin yaklaşık 7.700 kilometre yukarısında ve 69 derece kuzey enleminden çekildi.

Fotoğrafta Jüpiter’in sınırlayıcı sınırı boyunca yer alan ve gezegenin bir kısmının karanlıkta gizlenmiş gibi görünmesini sağlayan bir bölge yer alıyor.

Fotoğrafın çekildiği bölge gezegenin kuzeyinde, bilim adamlarının Jet N7 olarak adlandırdığı bölgede yer alıyor.

Görüntünün yarattığı etki, dönen bulutların yarattığı yüz illüzyonuyla güçlendiriliyor. Bu bulutlar, Jüpiter’in karmaşık hava sistemlerinin bir ürünü olan siklon ve antisiklonların yarattığı şiddetli fırtınaların etkisi altında oluşuyor.

Fotoğraf, Cadılar Bayramı kutlamalarına ve ünlü ressam Pablo Picasso’nun 142. doğum gününe denk gelen 25 Ekim’de paylaşıldı.

NASA’nın bu paylaşımı, görseli Picasso’nun Kübist tarzı portrelerine benzeterek bir anlamda sanat ve mekanın kesişimine dikkat çekti. NASA’nın sosyal medya platformu X’e yaptığı açıklamada, görüntünün çoklu perspektiflere sahip Kübist bir portreye benzediği belirtildi.

Görüntü, JunoCam’in bilim adamı Vladimir Tarasov tarafından aldığı ham bilgilerin işlenmesiyle oluşturuldu.

Fotoğraf, gezegenin atmosferinde meydana gelen süreçleri incelemek için değerli bilgiler içeriyor. Bu süreçler güneş ışığına az maruz kalınması nedeniyle daha belirgin hale gelir ve bilim adamlarına araştırma için eşsiz fırsatlar sunar.

Bakalım siz ne düşünüyorsunuz yorumlarda. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu