Haber

Seçim sonrası ilk siyasi anket: Gelecek için umut, Erdoğan’a güven, Kılıçdaroğlu’na güle güle

 • Haber7 – ÖZEL

Areda Anket Danışmanlık firması tarafından 2-5 Haziran tarihleri ​​arasında 26 ilde toplam 2 bin 646 kişi ile gerçekleştirilen ankette, katılımcılara siyasi gündeme ilişkin çok sayıda soru yöneltildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kesin zaferiyle sonuçlanan seçimlerde 6’lı koalisyon tablosunun hüsranına ilişkin çeşitli değerlendirmeler yapıldı. Önder Erdoğan yönetiminde ekonominin ne olabileceği, 6’lı masanın geleceği, Kılıçdaroğlu’nun 38 milletvekili verdiği küçük partilerin ittifaka katkısı, Kılıçdaroğlu’nun istifa edip etmeyeceği, kimlerin istifa etmesi gerektiği ile ilgili Areda anketinden. CHP’ye liderlik ediyor ve Muharrem İnce’ye kaset komplosu kuruyor. çarpıcı sonuçlar

SONUÇLAR ÜZÜCÜ mü?

Seçim sonuçları ile vatandaşlara seslendi. psikolojik değerlendirme sorularındaOlumlu cevaplar ölçeklerdeydi. Recep Tayyip Erdoğan Bundan memnun olduklarını söyleyen katılımcılar, . İşte o başlıklar:

 • Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden Cumhurbaşkanlığı seçilmesi hakkında genel olarak nasıl hissettiniz? TANIŞTIĞIMIZA MEMNUN OLDUM % 49.7MUTSUZUM % 34.6HİÇBİR ŞEY HİSSETMEDİM % 15.7

 • Seçim sonuçları sizi hayal kırıklığına uğrattı mı? EVET % 43.0HAYIR % 57.0

EKONOMİYE NE OLACAK?

Araştırmada Türkiye’nin mevcut durumu ekonomik kurallara sahip İlgili sorular da soruldu. Seçim sonuçlarının ekonomiye olumlu yansıyacağı görüşünü dile getiren vatandaşlar, Cumhur İttifakı’na olan güvenlerini dile getirdi. İşte o sonuçlar:

 • Cumhur İttifakı’nın seçimi kazanmasının ekonomiye etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz? POZİTİF % 52.6OLUMSUZ % 47.4

 • Milletler Topluluğu’nun ekonomik sorunları çözebileceğini düşünüyor musunuz? EVET % 52.4HAYIR % 47.6


 • Seçimden sonra Türkiye genel olarak hangi tarafı izleyecek sizce? DAHA FAZLA % 53.1DAHA KORKUNÇ % 46.9

 • Areda Anketi araştırmasında “ Sizce seçimlerden sonra Türkiye’de özgürlükler konusunda nasıl bir gelişme olacak?soruyu yanıtlayanların yüzdesi 52.9′u “DAHA İYİ”, % 47.1′“Daha kötü” diye cevap verdim.


KÜÇÜK TARAFLARIN BÜYÜK AVUKATLARI

6’lı koalisyon tablosunun seçim sonrası seyrine ilişkin sorular ise katılımcılardan çarpıcı yanıtlar aldı. ezici çoğunlukla 6’lı masada küçük partiler tarafından CHP listelerinden 38 milletvekili çıkarıldı. Bunu hak etmediğini beyan eden vatandaşlar, yerel seçimler öncesi ittifakın dağılacağı görüşünde birleşti. Sonuçlar burada:

 • Deva, Gelecek, Saadet ve Demokrat Partiler sizce kazandıkları milletvekili sayısını hak ettiler mi? EVET % 10.1HAYIR % 89.9

 • CHP’nin Deva, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti’yi kendi listesine almasını nasıl değerlendiriyorsunuz? GERÇEĞİ BULUYORUM % 19.7% YANLIŞ BULUYORUM 80.3

 • Sizce Millet İttifakı bundan sonra ne yapacak? dağılmış %56,5 SEÇİMDEN SONRA dağılmış % 26.7DEVAM EDİYOR % 16.8


GÜVENİN AYNI ADRESİ

Seçim sürecinde öne çıkanlar vaatlereSeçmen seçimle ilgili soruları seçim sonuçlarına yakın bir oranda yanıtladı.

 • Seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine genel olarak güvendiniz mi? EVET % 53.3HAYIR % 46.7

 • Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim sürecinde söylediği sözlere genel olarak inanıyor muydunuz? EVET % 44.5HAYIR % 55.5

SEÇMEN ‘KEMAL BENİM’ DİYOR

13 yılda 12’nci seçim yenilgisini yaşayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kamuya yönelik istifa talepleri de soruldu. Sonuçlar burada:

 • Sizce Kemal Kılıçdaroğlu CHP lideri olarak devam etmeli mi? EVET % 38.5HAYIR % 61.5

 • Sizce CHP’nin başına kim geçmeli? İMAMOĞLU % 33.6KK %19,4 İNCE % 16.8

İNCE İÇİN KASET PULSU

100 bin imzayla cumhurbaşkanı adayı olan eski CHP ve Vatan Partisi Genel Başkanı. Muharrem İnceVatandaşlar yüzde 67’sinin Adaylıktan çekilmesine yol açan kaset komplosunu FETÖ-CHP düzenlemesi olarak gördüğünü bildirdi.

 • Muharrem İnce’ye yönelik kaset komplosunun arkasında sizce kim vardı? FETÖ %27.0CHP % 22.2Kemal Kılıçdaroğlu % 17.8


DEPREM KONUTU

Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri 6 Şubat depremleriyleİlgili bölgede konutların yapımına başlandı… AK Parti iktidarının bu konutları zamanında yapacağını düşünenlerin oranı yüksek.

 • Sizce devlet deprem bölgesindeki evleri zamanında yapıp teslim edebilir mi? EVET %53,9 HAYIR %46,1

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu