Haber

Tugay Karşıyaka’yı Yeraltı Konteynerleri İle Donattı

Karşıyaka Belediyesi’nin etraf ve imaj kirliliğinin önüne geçmek, berbat koku sorununa mahzur olmak için başlattığı yeraltı konteyner uygulaması muvaffakiyetle devam ediyor. İlçe genelinde bulunan eski tip konteynerler kaldırılarak yerine daha sağlıklı ve çağdaş yeraltı konteynerleri yerleştiriliyor. Kentte bulunan yeraltı konteynerlerine 2022 yılında 71 tane daha eklenerek toplam sayı 268’e çıkarıldı.

Karşıyaka Belediyesi Paklık İşleri Müdürlüğü, daha pak ve tertipli bir Karşıyaka için mevcut çöp konteynerlerini kaldırarak yeraltı konteyner sistemini daha fazla yaygınlaştırıyor. 5000 litre kapasiteli yeraltı konteynerleri hava şartlarına, çöp, deniz ve yağmur suyuna karşı da dirençli olarak tasarlandı. Çöp atma bacası, yaya platformu, iç konteyner haznesi ve güvenlik platformundan oluşan konteynerlere atılan çöpler iç konteyner haznesinde depolanıyor.

EN SAĞLIKLI SİSTEM

Çöplerin toplanmasında en sağlıklı ve çağdaş sistem olarak bilinen yeraltı konteyner sistemi, klasik konteynerlerden yaklaşık 6 kat daha fazla depolama kapasitesine sahip olmakla birlikte; etrafa berbat koku ve bakteri yayılmasının da önüne geçiyor. Böylelikle, çöplerin etrafa dağılarak kirlilik yaratması engelleniyor. Ayrıyeten sistem muhtemel kazaların önüne geçmek için güvenlik şartları da gözetilerek tasarlandı. Konteynerlerde; çöplerin depolandığı iç konteyner haznesi çöpleri boşaltmak suretiyle çıkarıldığında, güvenlik platformu ismi verilen materyal kuyunun ağzını büsbütün kapatarak kuyunun içerisine canlıların düşmesini engelleyecek halde asansör sistemi de mevcut.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu