Haber

Yargı paketinde ‘Örgüte üye olmamak ancak suç işlemek’ yeniden yer aldı

Hükümetin üzerinde çalıştığı yargı paketinde son aşamaya gelindiği belirtiliyor. Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, geçen yıl Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen ‘Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ başlıklı yazının itirazları ortadan kaldıracak şekilde yeniden düzenlenerek pakete ekleneceğini yazdı. .

Yeni yargı paketinin bir hafta içinde Meclis gündemine geleceğini belirten Babacan’ın, “Tartışmalı yargı paketi geliyor: ‘Örgüte üye olmadan suç işlemek’ geri geliyor” başlıklı yazısı şöyle:

“Hükümetin çalışmalarını son aşamaya getirdiği yeni yargı paketinde çok tartışılan bir karar düzenleniyor. ‘Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ meselesi Anayasa Mahkemesi’nin geçen yıl iptal ettiği düzenleme detaylandırılarak başka bir unsura taşınacak.AKP’li üyeler, Anayasa Mahkemesi’nin kararına itiraz edeceklerini söyleseler de unsurun yeni içeriği merak yaratıyor.

İCRA VE AF YOK

Paketin bir hafta içinde TBMM Başkanlığı’na teslim edilmesi bekleniyor. Bir süredir gündeme gelen taslağın en önemli konusu uygulama unsurları içermeyecek olmasıdır. AKP personeli, cezaevi infaz konularının taslaktan çıkarıldığını belirterek, ‘Ne zaman infazla ilgili bir düzenleme yapılsa af gündeme gelir. ‘Biz böyle bir tartışma istemiyoruz’ dediler.

ÇOK KONUŞULDU

Teklifte yer alacak unsurlardan biri de Türk Ceza Kanunu’na girdiğinden bu yana tepkilere konu olan önemli bir düzenleme olacak. Anayasa Mahkemesi, 26 Ekim 2023 tarihli kararıyla, Türk Ceza Kanunu’nun ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçunu düzenleyen 220/6 sayılı kararını iptal etti. Örgüte üye olmayanlara örgüt üyesi olanlara göre daha yüksek ceza verilmesiyle sonuçlanan bu ‘muğlak’ fıkranın, Anayasa Mahkemesi’nin itirazları doğrultusunda yeniden yazılarak açıklığa kavuşturulduğu belirtildi.

AÇIK OLACAK AMA NASIL?

Verilen bilgiye göre 6’ncı fıkrada yer alan bu kabahat, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı paralelinde başka bir unsur olarak düzenlenecek. Suçun çerçevesi net bir şekilde çizilecek ve net tanımlar yapılacak. Bu kapsama dahil edilecek durum türlerinin yazıda ayrıntılı olarak belirtileceği belirtiliyor. “Mevcut unsurdaki ceza oranlarının korunacağı ve yeni konunun yeni tartışmalara yol açabileceği ileri sürülüyor.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu