Ekonomi

Zulme seyirci kalmayın

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 38. Toplantısı’nda “Afrika’dan Asya’ya bütün bu coğrafyalarda dünyanın neresinde bir zulüm varsa, çatışma varsa, açlıktan ve susuzluktan ölen masum varsa, vebali hepimizin üzerinedir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, direkt insanı, insanlığın huzur ve iyiliğini ilgilendiren her problemin tıpkı vakitte kendilerinin de sorunu olduğunun altını çizdi.

Yunanistan’daki Müslüman Türk azınlığın durumundan da bahseden Erdoğan, şöyle devam etti: “Yunanistan’daki Müslüman Türk azınlığına yönelik yıllardır süren haksız ve hukuksuz uygulamalar artarak devam ediyor. Yunanistan’daki kardeşlerimizin dini başkanları tanınmıyor. Vakıfları ve malları gasbediliyor. Ana lisanlarını öğretmelerine müsaade verilmiyor. Kimlikleri reddediliyor. İslam alemi, Yunanistan’da zulme uğrayan kardeşlerimizin durumuna daha fazla seyirci kalmamalıdır. İslam ümmetinin ayrılmaz bir kesimi olan Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin maruz bırakıldığı hak ihlallerini de biliyorsunuz. Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci ülke olan KKTC’ye sizlerin de gereken takviyesi vereceğinize inanıyorum.”

Savaşın sona ermesi için ağır bir çalışma yürüttük

Aynı vakitte bölgede barış ve istikrarın tesisi için de içtenlikle uğraş harcadıklarının altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti: “Rusya-Ukrayna ortasındaki savaşın sona erdirilmesi ve akan kanın durdurulması için birinci günden itibaren ağır bir çalışma yürüttük. Her iki başkanla olan yakın dostluğumuzu da kullanarak, Rus ve Ukrayna makamlarını ülkemizde farklı vesilelerle bir ortaya getirdik. Karadeniz üzerinden tahıl koridorunu ve esir takası muahedesini hayata geçirerek, diplomatik tahlilin mümkün olduğunu gösterdik. Güç ve besin krizinin fakir ülkeler başta olmak üzere tüm dünyayı etkilediği bir devirde, 11 milyon tonu aşkın tahılın Karadeniz ve boğazlar üzerinden sevkini temin ettik. Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın 19 Kasım’dan itibaren 120 gün mühletle uzatılmasının, hassaten Afrikalı kardeşlerimizin çektiği dertleri bir nebze olsun hafifleteceğine inanıyoruz. Tahıl sevkiyatını Afrika kıtası öncelikli yürüterek, inşallah biz de bu sürece dayanak olacağız.”

Erdoğan, “Tüm dünyada resesyon beklentilerinin artması, tünelin sonundaki ışığın henüz görülmediğine işaret etmektedir. İslam ülkeleri olarak ticari ve ekonomik iş birliğimizi daha da ilerletmemiz, krizi fırsata çevirme mücadelemizde bizlere katkı sağlayacaktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu