Haber

AK Parti Solar: “Filyos Limanı Türkiye’nin yeni enerji üssü olacak”

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Filyos Limanı’nın Türkiye’nin yeni güç üssü olacağını belirtti.

Güneş, 21 Ağustos 2020’de Meclis’te düzenlenen basın toplantısıyla Karadeniz’de Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz rezervinin keşfedildiğini hatırlattı. Yapılan çalışmalarla deniz tarafındaki tüm iletim hatlarının inşaatının tamamlandığını kaydeden Güneş, “Testleri yapılıyor. Bu tesisten bulunan doğalgazı alıp ulusal doğalgaza bağlayacak boru hattı. gaz iletim sistemi çok şükür tamamlandı.”

Filyos’un 165 kilometre kuzeyindeki 2 bin 200 metrelik deniz derinliğinden çıkarılacak doğalgazın Filyos’tan karaya çıkarılacağını, bunun 85 milyon insanın refahına doğrudan yansıyacağını belirten, şu ifadeleri kullandı:

“Bu keşif, Türkiye’nin bugüne kadarki en büyük doğal gaz keşfidir. ‘Türk Yüzyılı’nın’ sağlam temeller üzerinde yükseldiğini gösteren çok değerli bir projedir. Milletimiz ve devletimiz için de büyük bir kazanımdır. Kuruluşumuzun 100. yılında. Filyos Limanı Türkiye’nin yeni elektrik üssü olacak.Doğalgaz Filyos Limanı’ndan boru hatlarıyla taşınacak ve ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlayacak.Seçilmiş olmasından dolayı çok memnunuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu