Ekonomi

“Sel bahanesiyle çiftçiyi mağdur etmeyin” uyarısı

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Kökçe, selin etkili olduğu Yeni, Göksu ve Kum ilçelerinde üreticilerle toplantıya geldi.

Seralarda işsiz kalan çiftçilere bir kez daha geçmiş olsun dileklerini ileten Kökce, yaptığı açıklamada, büyükşehirlerde bazı kişilerin sel bahanesiyle sebze ve meyve fiyatlarını artırdığını söyledi.

Selin meydana geldiği 12 Aralık’ta Kumluca Hali’nde domatesin 12 lira, biberin 10 lira, patlıcan ve hıyarın 9 liradan satıldığını kaydeden Kökce, “Bugün domates 11 lira, biber, patlıcan ve hıyar 9 liradan satıldı. toptancı hallerimizde 8 lira. “Söylemek insafsızlıktır, vicdansızlıktır. Çiftçi zaten selden mağdur olmuştur ve çiftçinin sırtından para kazanmak isteyen fırsatçılar tarafından mağdur edilmesini istemiyoruz.” söz konusu.

Bakanların selin ardından bölgeye gelerek gerekli incelemeleri yaptıklarını, yaraların sarılması için devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini belirten Kökce, “Devletimizin bu karaborsacılara ve korsanlara gereken cevabı vermesini istiyoruz. fırsatçıları ve çiftçilerimizin bu tür durumlar karşısında mağdur olmasını önlemektir.” dedi.

“Hem bizi hem de tüketiciyi mağdur etmesinler”

Çiftçilerden Mehmet Aydın da selden sonra seradaki işlerinin kuruyup bozulmaya başladığını, emeklerinin boşa gittiğini belirtti.

Kendileri bu durumdayken İstanbul gibi büyükşehirlerde sel nedeniyle fiyatların arttığını öğrendiklerini belirten Aydın, “Biz zaten selden çok mağduruz. Hem bizi hem de tüketiciyi mağdur etmesinler. Sel bahane edilerek mağdur oluyorlar, ürün varken almıyorlar, sonra ‘İstanbul’da ürün yok’ diyerek fiyatı artırıyorlar, yapanlara devletimiz ‘dur’ demeli. Bu.” sözlerini kullandı.

Bu arada selden seraları zarar gören çiftçiler işlerini kurtarmak için çalışmalarına devam ederken, bazı üreticiler seyrelterek bitkilerin yükünü azaltmaya çalışıyor.

Antalya’da etkili olan sağanak yağışın ardından Kumluca, Finike ve Demre ilçelerinde seller meydana gelirken, örtü altı tarımında önemli paya sahip olan Kumluca’da çok sayıda sera ve tarım alanı zarar gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu