Haber

Filistin Yönetimi İsrail’i suçladı: Bölgeyi şiddet sarmalına sürüklüyor

Filistin Yönetimi, İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği suçlarla bölgeyi gerginliğe ve şiddet sarmalına sürüklediğini belirtti.

Filistin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, İsrail güçlerinin bugün işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentine düzenlediği baskına tepki gösterdi.

Ebu Rudeyna, İsrail’in Filistinlilere karşı işlediği suçlarla bölgeyi gerginliğe ve şiddet sarmalına sürüklemekte ısrar ettiğini kaydetti.

Baskının, bir İsrail askerinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıyı düzenlediği iddiasıyla tutuklanan Filistinlinin evini yıkmak için düzenlendiğine işaret eden Ebu Rudeyne, İsrail’in vatandaşları yıkma şeklinde toplu cezalandırma politikası uyguladığını hatırlattı. Bölgeyi abluka altına almak ve masum insanları öldürmek, uluslararası hukuka göre bir savaş hatasıdır.

İsrail’in bu suçlardan yargılanması gerektiğini belirten Ebu Rudeyna, uluslararası toplumun Filistin halkını korumak için acilen harekete geçmesi, sorumluların adalet önüne çıkarılması ve yargılanması gerektiğini vurguladı.

Bu suçların devam etmesi bölgeyi şiddete sürüklüyor, kaosa neden oluyor” dedi. Ebu Rudeyna, ABD yönetimini “sessizliğini bozmaya ve ihlallerine son vermesi ve uluslararası yasal kararları uygulaması için İsrail’e baskı yapmaya” çağırdı.

Bugün Nablus’a çeşitli noktalardan baskın düzenleyen çok sayıda İsrail askeri, Filistinli tutsak Usame et-Tavil’in Refidiye Mahallesi’ndeki evini kuşattı. Filistinlilerin baskına tepki göstermesi üzerine İsrail güçlerinin plastik ve gerçek mermilerle düzenlediği saldırıda 1 Filistinlinin öldüğü, 1’i ağır 6 kişinin de yaralandığı bildirildi. İsrail güçleri, askeri buldozerlerin eşlik ettiği olayların ardından Tavil’in konutunu patlayıcılarla yerle bir etti.

Usame et-Tawil, geçen yıl bir İsrail askerinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıyı düzenlediği iddiasıyla 13 Şubat’ta gözaltına alındı.

İsrail, ölümle sonuçlanan bir baskın düzenleyen Filistinlilerin evlerini yıkıyor. İnsan hakları örgütleri bunun bir “toplu cezalandırma” prosedürü olduğunu belirtiyor.

2023’ün başından bu yana İsrail güçleri 396 Filistinli evini yıktı ve 619 evsiz bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu